Алгоритм дій громадянина під час безоплатного отримання у власність земельних ділянок із земель комунальної власності

Згідно із положеннями частини першої статті 121 Земельного кодексу України (далі – Кодекс), громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:

– для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;

– для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

– для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

– для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;

– для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;

– для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання. Це означає, що громадянин має право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення.

Відповідно до статті 118 Кодексу, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу.

Тобто, якщо це землі комунальної власності, звертатися необхідно до органів місцевого самоврядування (міські, селищні, сільські ради).

У клопотанні також зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання необхідно додати:

-  графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, наприклад, викопіювання з кадастрової карти;

-  у випадку вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, – необхідно отримати погодження землекористувача;

- у випадку надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства, – документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі;

-  копію паспорта та ідентифікаційний номер фізичної особи.

Щодо необхідності подання графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, варто зазначити, що вибір місця розташування земельної ділянки покладено на зацікавлену особу, яка виявила бажання отримати земельну ділянку.

За допомогою Публічної кадастрової карти України є можливість самостійно віднайти вільну земельну ділянку для відведення її у власність. Доступ до неї забезпечено за посиланням: https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Після отримання дозволу, громадянину необхідно замовити розроблення проекту землеустрою.

Проект землеустрою розробляють землевпорядні організації. А безпосереднім виконавцем може бути лише особа, що має сертифікат інженера-землевпорядника, яка і визначить точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати, встановить межові знаки та складе кадастровий план земельної ділянки, проект землеустрою.

Проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру відповідно до вимог статті 186-1 Кодексу.

Для подальшої реєстрації земельної ділянки громадянин звертається до державного кадастрового реєстратора із відповідною заявою самостійно або уповноважує на це землевпорядну організацію.

В подальшому необхідно затвердити проект землеустрою шляхом подання відповідного клопотання з погодженим проектом землеустрою та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Останній крок – це державна реєстрація права власності земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Для цього громадянину необхідно подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано