ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ГОГОЛІВСЬКОЇ ГРОМАДИ!

Дата: 26.03.2021 13:08

Після танення снігу в лісах України розпочинається період, коли різко зростає небезпека виникнення пожеж в екосистемах, він і називається пожежонебезпечним. Триває цей період до жовтня місяця включно. Основною причиною виникнення пожеж є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки  та випалювання сухої трав'яної рослинності на сільгоспугіддях, пустирях, вздовж доріг. Випалювання рослинності призводить до руйнації ґрунтового покриву та його збідніння. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.  При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі.  Пожежами в екосистемах завдається величезна шкода ґрунтам, рослинному та тваринному світу. Такі випалювання погіршують якість ґрунтів та призводять до змін видового складу рослинності. Сіножаті на випалених територіях перетворюються на плантації грубого бур’яну.  У вогні гинуть корисні комахи, які зимували у верхніх шарах ґрунту, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосферного повітря. Шкода від спалювання сухої трави багатолика та вкрай небезпечна. До складу диму від спалювання сухої рослинності та її залишків входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин. Крім того, такі пожежі призводять до руйнування ґрунтового покриву, загибелі ґрунтоутворюючих мікроорганізмів. Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання. Нагадуємо, що підпал сухої трави є злочином. Нещодавно Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій» № 1259-ІХ, який Парламент ухвалив 19 лютого 2021 року. Закон встановлює заборону випалювання з порушенням установленого порядку сухої рослинності у прибережних смугах уздовж річок, морів, морських заток і лиманів, навколо водойм та на островах, у середовищі розмноження та на шляхах міграції тварин. За порушення заборони передбачається адміністративна відповідальність.

Шановні жителі громади, просимо дотримуватись вимог Правил пожежної  безпеки протягом пожежонебезпечного періоду, не запалювати багаття у хвойних насадженнях, у місцях із сухою травою, а також під кронами дерев. Перед відходом з лісу чи інших місць відпочинку на природі багаття повинно бути ретельно засипане землею, або залите водою до повного припинення тління.

У разі виявлення осередку загоряння сухої рослинності, негайно повідомляти за телефоном 101.