Як працюють вакцини від COVID-19 – пояснюють інфекціоніст і експертка з фармаконагляду

Дата: 31.12.2021 09:41
Кількість переглядів: 255

Фото без опису

 

 

В Україні доступні вакцини від COVID-19 трьох типів: мРНК (Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna), векторна (AstraZeneca) й інактивована (СoronaVac від Sinovac Biotech) вакцини. Кожна з цих вакцин пройшла всі необхідні етапи клінічних досліджень та схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я. 

“Усі вакцини знайомлять наш організм зі збудником інфекції та вчать боротися з ним. Вакцини містять у собі вбитий вірус, його частинку або інструкцію з протидії вірусу, які не можуть спричинити захворювання. Після потрапляння в організм вакцини, імунна система розпізнає ці складові як “чужі” та починає виробляти антитіла та Т-клітини до вірусу. А ось коли в наш уже вакцинований організм потрапляє справжній вірус, то антитіла та Т-клітини дуже швидко нейтралізують інфекцію, тому людина не захворює або хворіє без ускладнень”, - розповідає лікар-інфекціоніст Центральної міської лікарні м. Рівне Олег Степчин. 

Перш ніж отримати дозвіл на використання, усі вакцини підлягають дуже суворому тестуванню та перевіркам на безпеку. У клінічних дослідженнях, які відбуваються у три етапи, беруть участь тисячі, а подекуди й десятки тисяч людей, щоби зробити висновок, що вакцина безпечна. 

Раніше етапи відбувались почергово, тому дослідження і займало багато років. Зараз, завдяки безпрецедентним фінансовим інвестиціям та науковому співробітництву, деякі етапи наукових досліджень і розробок здійснювали паралельно. При цьому дотримувались строгих клінічних стандартів. Тому прискорена розробка безпечних вакцин і стала можливою.

“Вакцини від COVID-19 розробили менш ніж за рік. Але технології, які використовували для них, існували вже декілька десятків років. Так, першу інактивовану вакцину створили ще у 50-х роках, над векторними вакцинами працювали ще з 80-х, а над мРНК-вакцинами - з початку 90-х років. Тож у науковців було все готове для того, щоб швидко створити безпечну та ефективну вакцину від COVID-19. Зважаючи на досвід вакцинальної кампанії в Україні та світі, користь від щеплення значно переважає над ймовірними ризиками”, - наголошує директорка департаменту фармаконагляду Державного експертного центру МОЗ України Тетяна Башкатова.

Захистіть себе від важкої хвороби - вакцинуйтесь від COVID-19. Запишіться на щеплення до зручного пункту чи центру вакцинації. Перелік та контакти пунктів та центрів на vaccination.covid19.gov.ua/list або за телефоном 0 800 60 20 19.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано