Хвороба Лайма: все, що треба знати про цю інфекцію

Дата: 10.05.2023 14:08
Кількість переглядів: 107

Фото без опису

На жаль, на сьогодні Полтавщина лідирує за поширеністю цієї хвороби. За підсумками 2022 року, область посіла 2-ге місце. За перший квартал 2023 року інфекцію виявили у 28 людей. Лише у квітні до лікарів після укусів кліщів звернулися 11 людей, у яких діагностували хворобу Лайма. Найвищий показник захворюваності зафіксували в Лубенському районі. За даними Центру громадського здоров’я, більшість випадків інфікування бореліозом припадають на травень-листопад — це період найвищої активності іксодових кліщів. Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока. У хвороби є кілька стадій, які розвиваються по-різному в часі. Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, лісопарках тощо. Від хворого до здорової людини збудник не передається. Що це за хвороба Це найпоширеніша інфекція, яка передається кліщами. Назва походить від американського містечка Олд-Лайм у штаті Коннектикут, де у 1975 році вперше вдалося виявити хворобу. Інша її назва — бореліоз, від назви бактерій, що її викликають: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii і Borrelia afzelii. Захворювання передається через укус інфікованого іксодового кліща, якого ще називають оленячим. Високий ризик підхопити інфекцію мають мешканці або часті відвідувачі трав'янистих і густих лісистих районів, де водиться багато кліщів.

Які симптоми захворювання

Люди по-різному реагують на хворобу, тому й симптоми можуть бути різного ступеня тяжкості. Попри те, що захворювання має три клінічні стадії — рання локалізована, рання дисемінована та пізня хронічна, у деяких хворих симптоми проявляються лише на пізній стадії хвороби. До найбільш поширених симптомів хвороби Лайма належать:
- червона овальна пляма на будь-якому місці шкіри;

- набряклі лімфатичні вузли;

- біль та набряк у суглобах;

- біль у м’язах;

-головний біль;

- лихоманка;

- труднощі з концентрацією;

- порушення сну.

Як діагностують хворобу

Якщо людина має хоча б один з притаманних бореліозу симптомів, слід негайно звернутися до лікаря. Він оцінить імовірність укусу кліща, перевірить, чи симптоми випадково не притаманні іншим захворюванням, а також призначить лабораторні дослідження крові на наявність антитіл до борелій. Утім, антитіла до інфекції можуть вироблятися кілька тижнів і перший тест не зможе їх одразу виявити. Тоді лікар попросить через кілька тижнів повторно перездати аналіз.

Як попередити інфекцію

За даними Національної медичної бібліотеки США є кілька заходів, які допоможуть знизити ризик інфікуватися. Більшість із них спрямовані на попередження укусу кліща:

- слід уникати ділянок з кущами та деревами, де живуть кліщі. Під час туристичних походів і прогулянок краще триматися середини стежки, щоб не торкатися рослин;

- засоби від комах допоможуть відлякувати кліщів. Ними можна обробити не лише відкриті ділянки шкіри, а й одяг і спорядження. Це мінімізує ймовірність укусу;
- варто обирати захисний одяг світлого кольору, на якому одразу буде видно кліщів;

- йдучи до лісу, краще заправляти сорочку в штани, а штани — в шкарпетки, щоб кліщ не мав змоги залізти під одяг;

- важливо завжди по поверненню до приміщення перевіряти себе, дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до шкіри людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин — ризик зараження підвищується в рази;

- при виявленні кліща слід обережно видалити знайдену комаху, прийняти душ, випрати і висушити одяг при високій температурі. Центр громадського здоров’я МОЗ України радить звернутися до сімейного лікаря для антибіотикопрофілактики хвороби Лайма у таких випадках:

- якщо людина знайшла наповненого кров’ю іксодового кліща, який перебував на тілі щонайменше 32 години;

- людина перебуває в районі, де поширеність борелій у місцевих кліщів становить понад 20%. Лише лікар може призначати антибіотик, тому в жодному разі не слід займатися самолікуванням. ВООЗ попереджає, що неправильне застосування антимікробних препаратів призводить до появи стійких до антибіотиків штамів бактерій, які щороку вбивають щонайменше 10 мільйонів людей у світі.


Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Миргородського районного управління ГУ ДПСС в Полтавській області.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано