Щодо обов’язку нерезидента  стати на облік у контролюючих органах

Дата: 31.08.2023 09:43
Кількість переглядів: 84

 

Фото без опису

 

Відповідно до пп.14.1.122 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) нерезиденти - це іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані(акредитовані або легалізовані) відповідно до  законодавства України  філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцем знаходження на території України.

Відповідно до вимог п. 64.5 ст. 64 та ст. 133  Кодексу нерезиденти зобов'язані стати на облік у контролюючих органах, якщо вони:

- здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва;

- придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно                        в Україні;

- відкривають рахунки в банках України;

- набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім - шостим пп. "е" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні.

Пунктом 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або які належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи,                у тому числі постійні представництва, і станом на 1 січня 2021 року не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані протягом трьох місяців подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік                  у порядку, встановленому п. 64.5 ст. 64 Кодексу. 

Тобто з 1 квітня 2021 року платником податку на прибуток визначається безпосередньо нерезидент, який здійснює діяльність через постійне представництво (до 1 січня 2021 року – платником податку на прибуток визначалось постійне представництво).

Нерезиденти також зобов'язані були стати на облік у контролюючих органах (без реєстрації платником податку на прибуток), якщо вони:

- здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи;

- придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно                                     в Україні;

- відкривають рахунки в банках України.   

Необхідно зазначити, що відокремлені підрозділи нерезидентів, у тому числі постійні представництва, які акредитовані (зареєстровані, легалізовані)                         в Україні, продовжують обліковуватись як платники відповідних податків (новостворені відокремлені підрозділи підлягають реєстрації платниками відповідних податків) за номером ЄДРПОУ.

Законом України від 03.11.2022 № 2719-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна,  яке перебуває у податковій заставі, та  забезпечення адміністрування погашення податкового боргу» були внесені зміни  до пп.69.2 підр.10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, згідно якого знято обмеження щодо проведення деяких документальних позапланових перевірок, в тому числі з підстав, визначених пп.78.1.22 п.78.1 ст.78 Кодексу.

Відповідно пп.78.1.22 п.78.1 ст.78 Кодексу документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримання інформації, що свідчить про проведення нерезидентом господарської діяльності через постійне представництво на території України, відповідно до вимог підпункту  14.1.193 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, без взяття на облік.

Згідно з п.117.4 ст.117 Кодексу ведення нерезидентом (іноземною юридичною компанією, організацією) діяльності через відокремлений  підрозділ , у тому числі постійне представництво, без взяття на податковий облік у порядку, передбаченому цим Кодексом,- тягне за собою накладення штрафу  на нерезидента в розмірі 100 000 гривень.

Отже, звертаємо увагу на необхідності дотримання нерезидентами норм                   п. 60 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу в частині подання документів до податкових органів для взяття їх на облік, у тому числі платниками податку на прибуток.

 

Головне управління ДПС у Полтавській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано