29 вересня щорічно відзначається Всесвітній день серця

Дата: 29.09.2023 09:01
Кількість переглядів: 192

Фото без опису

 

29 вересня щорічно відзначається Всесвітній день серця.

Мета  цього дня -  привернути увагу людей до свого здоров'я.

Незважаючи на складну ситуацію, що виникла в Україні сьогодні в зв’язку з війною, ігнорувати проблеми із захворюваннями  серцево судинної системи та й іншими неінфекційними захворюваннями,  неможливо, оскільки вони негативно впливають на якість і тривалість життя українців.                               Слід зазначити, що смертність від серцево – судинних захворювань в Україні склала у 2022 році 64,3%, за останні  30 років її показник збільшився майже на 8% . У структурі поширеності  хвороб системи кровообігу на першому місці гіпертонічна хвороба(47,2%) на другому – ішемічна хвороба серця(34,5%), на третьому – цероброваскулярна патологія(11,7%).

Постійна емоційна напруга та стрес характерні для реалій сучасності.

Науковці напряму пов’язують війну та ймовірність виникнення гіпертонічної, ішемічної хвороби серця та їх ускладнення – інфаркту міокарду, інсульту, а також -  інших неінфекційних хвороб ,наприклад, – цукрового діабету. Крім того в цей час збільшується  споживання алкоголю й тютюну.

Поєднання декількох факторів ризику значно прискорює розвиток захворювань. За сучасних умов просто неможливо знизити рівень стресових факторів, але кожен може змінити спосіб свого життя для того, щоб профілактувати хвороби. 

На жаль, сьогодні інформованість в області профілактики серцево-судинних захворювань дуже низька. За даними Центру громадського здоров’я та профілактики захворювань МОЗ України, - не менше 30% людей вважають, що ця проблема може ніколи не торкнутися їх особисто. За тими ж даними понад 50% населення є споживачами алкоголю, більше 60% харчуються неправильно. А це все - ті фактори ризику, які призводять до захворювань серцево-судинної системи і в подальшому - до смертності.

Видатний американський кардіолог Пол Д. Уайт колись сказав: «Хвороба серця до 80-річного віку не Божа кара, а наслідок власних помилок». Іншими словами, не хочеш мати проблеми із серцем, подбай про нього! 
 

Як же подбати про здоров’я свого серця?

  • Харчуйтеся правильно: надавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби; нерафінованій олії;

  • обмежуйте вживання штучних транс  жирів . В країнах ЄС встановлені норми по вмісту транс – жирів у харчових продуктах. Іх кількість не може перевищувати 2%. За даними ВООЗ (всесвітньої організації охорони здоров’я), вважається, що вживання цих  жирів призводить до ризику розвитку атеросклерозу (виникнення бляшок в судинах), ішемічної хвороби серця, стенокардії. Це гідрогенізовані жири , що входять  до складу багатьох продуктів - вони є у фастфуді, цукерках, шоколаді, печиві, вафлях, належать до складу, так званих, сиркових продуктів, морозива з комбінованим складом сировини.  Майонези, соуси, представлені наразі на прилавках, також здебільшого містять транс - жири. Купуючи продовольчі товари, звертайте увагу на інформацію, яку містить етикетка, вивчайте склад продуктів;  якщо на етикетці зазначено – «маргарин», «кондитерський жир»,  "частково гідрогенізовані жири",   "модифіковані жири", «рослинні жири», – це можуть бути транс – жири; якщо хочете бути здоровими, необхідно звести їх вживання до мінімуму. 

  • Обмежуйте вживання  цукру, солодощів, бо  надмір простих вуглеводів в раціоні сприяє виникненню ожиріння, цукрового діабету, атеросклерозу і як наслідок - серцево – судинних захворювань.

  • Вживайте менше солі: приберіть сільничку зі столу, не досолюйте їжу, норма солі на добу – 5 г. або 1 чайна ложка.

  • Будьте активними: 1,5 години на тиждень приділіть кардіонавантаженням, або по 30 хвилин 5 разів на тиждень займайтесь будь-якою активністю, що змушує серце битися швидше.

  • Контролюйте тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм рт. ст. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.

  • Слідкуйте за своєю вагою.

  • Відмовтеся від куріння та алкоголю. Багато людей помилково вважають куріння та вживання алкоголю дієвим способом подолання стресу. Проте, це не так. Небезпеку для вашого здоров’я становлять як звичайні, так і електронні сигарети, пристрої для нагрівання та кальяни. А пиво та енергетики шкодять здоров’ю так само, як і міцні напої. Тому радимо знайти більш здорові способи контролювати рівень стресу,наприклад, прогулянки на свіжому повітрі чи заняття спортом.

За оцінками фахівців, здоров’я на 50% залежить від власного вибору людиниспособу життя; 

на 20% — від стану зовнішнього середовища,

на 20% — від соціально-економічних факторів,

на 10% — від організації медичної допомоги.

І світ вже давно активно використовує саме ці 50%. Скажімо, за останні 20 років у США смертність від серцево-судинних захворювань знизилася на 40%. Сталось це не лише завдяки новітнім технологіям у галузі діагностики й лікування, а насамперед завдяки популяризації серед населення і медпрацівників загальних знань профілактики, ефективній боротьбі в суспільстві із факторами ризику.

Отже,  зробимо правильний вибір на користь свого здоровя!                          Вчимося дбати про свій організм, про своє серце і вони нам подякують за це!                     

Не дивлячись на увесь негатив війни,  життя продовжується!

 

Завідувач відділенням спостереження (нагляду) та

профілактики неінфекційних захворювань

Миргородського РВП

ДУ «Полтавський ОЦКПХ МОЗ »                                   Лілія ЯРЕМЕНКО.

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано