Щодо помилкової сплати акцизного податку  на інший бюджетний рахунок

Дата: 18.12.2024 09:43
Кількість переглядів: 12

 

Фото без опису

 

Головне управління ДПС у Полтавській області звертає увагу платників акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами, що типовою помилкою  є сплата акцизного податку на невірні бюджетні рахунки, а саме на рахунки місцевих бюджетів територіальних громад, які не є місцем фактичного провадження діяльності.

З метою уточнення окремих положень законодавства щодо помилкової сплати грошового зобов’язання на інший бюджетний рахунок повідомляємо про наступне.

Підпунктом 14.1.156 пункту14.1 статті 14 Податкового кодексу України       (із змінами і доповненнями)  (далі - Кодекс) визначено, що податкове зобов'язання – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити  до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Декларації акцизного податку, згідно з підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Кодексу, подаються щомісячно протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 222.3.2  пункту 222.3 статті 222 Кодексу особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів.

Пунктом 109.2 статті 109 Кодексу визначено, що порушення податкового законодавства та порушення вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 111.2 статті 111 Кодексу фінансова відповідальність               за порушення законів із питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно норм пункту 124.1 статті 124 Кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується                           до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

 

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пунктом  112.8  статті 112  Кодексу визначено обставини, які звільняють платників податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушень іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в тому числі  за  здійснення  помилкової сплати платником податків грошового зобов'язання на інший бюджетний рахунок (без порушення законодавчо визначеного строку сплати податку або узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету). Умовою підтвердження таких обставин є вчинення платником дій, передбачених статтею 43 цього Кодексу, щодо повернення помилково сплачених грошових зобов'язань (пп. 112.8.8 1   п. 112.8 ст. 112 Кодексу).

Порядок повернення помилково  та/або надміру сплачених сплачених грошових зобов’язань визначені статтею 43 Кодексу.

Наголошуємо, що для звільнення платника податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, зокрема в частині порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов’язання відповідно до статті 124 Кодексу,  потрібним є дотримання визначених обставин.

Першою обставиною є сплата узгодженого грошового зобов’язання платником податків на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений до сплати.

Другою обставиною є сплата узгодженого грошового зобов’язання не пізніше законодавчо визначених строків сплати податку.

Обов’язковою умовою підтвердження помилкової сплати платником податків грошового зобов’язання на інший бюджетний рахунок із дотриманням граничних строків сплати є вчинення платником дій, передбачених статтею 43 Кодексу, а саме: подання платником до територіального органу ДПС заяви у довільній формі щодо повернення з бюджету помилково сплачених сум  грошового зобов’язання з обов’язковим зазначенням напряму  перерахування таких коштів  на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Враховуючи вищезазначене, у разі дотримання платниками акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами  положень підпункту 112.8.8 1  пункту  112.8 статті 112 Кодексу  з урахуванням статті 43 Кодексу, такі платники звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, зокрема від застосування до них штрафних санкцій  за несплату узгодженої суми грошового зобов’язання відповідно до статті 124 Кодексу.

                                                                Головне управління ДПС у Полтавській області 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано